Hedonistyczny styl życia zapewnia moc wrażeń i niezapomnianych przeżyć. Niestety, intensywne życie owocuje skutkami o takim samym natężeniu.

 

Hedonista żyje pełną parą, nie zastanawia się nad swoimi działaniami, idzie za intuicją i wyciska wszystkie możliwe soki z danej chwili. Hedonizm ma wiele odmian, może prowadzić w stronę rzeczowników zakończonych na –izm, jak alkoholizm, pracoholizm, nikotynizm etc. Uzależnia.

Skutki hedonistycznego stylu można podzielić na krótkotrwałe i długotrwałe, stałe, zmienne i wyjątkowe.

 

1. Skutki krótkotrwałe

 

Najłatwiejsze do zaobserwowania. Występują na ogół pod koniec tygodnia, kiedy maksymalnie cieszący się życiem hedonista postanawia odreagować nagromadzony w czasie dni powszednich stres. Towarzyszą mu takie objawy, jak potworny ból głowy, pustynia na języku, fatamorgana przy nadmiernym oświetleniu słonecznym (nawet jeśli słońca nie widać- i tak za jasno świeci. Firanki też wydają się być zbyt białe, wręcz rażące, także w przypadku, kiedy nie były prane od kilku miesięcy). Na ogół pojawiają się cyklicznie, czas trwania umiarkowany.

 

2. Skutki długotrwałe

 

Skutki długotrwałe mają charakterystyczną, wspomnianą wyżej, końcówkę –izm. Dysharmonizują współżycie człowieka z naturą, prowadzą do wyalienowania jednostki w społeczeństwie. Mają długie macki, sięgające do najgłębszych zakamarków kieszeni ofiary, wysysając ostatnie złotówki. Powodują patologiczne zmiany w osobowości. Trwałość długa, jak wskazuje nazwa, czasami wydłużona do końca życia.

 

3. Skutki stałe, zmienne wyjątkowe

 

Stałe skutki nieodzownie powiązane są z długotrwałymi. Zostają na stałe. Czasami są wynikiem skutków wyjątkowych. Przybierają różne formy, jak, na przykład, słodki bobas z różowymi policzkami. Taki skutek jest powiązaniem wszystkich trzech rodzajów z danej grupy: wydarzył się wyjątkowo, jest stale przy hedoniście (który już niekoniecznie hedonistą pozostanie), a na dodatek zmienny- zmienia kształt wraz z upływającym czasem, nastroje- swoje i otoczenia i całe życie właścicieli materiału genetycznego, z którego powstał.